کانون عرضه نوسازها در بازار زمستانی مسکن

 بررسی تازه‌ترین فایل‌های عرضه شده در بازار مسکن نشان می‌دهد عمده آپارتمان‌های نوساز و تازه‌ساز از گروه املاک لوکس‌متراژ و عمدتا واقع در نواحی گران‌قیمت بازار مسکن هستند.

به گزارش «دنیای اقتصاد»، با وجود تحرک خفیف در بازار مسکن بهمن ماه، آثار منفی نوسان دوباره قیمت در دیگر بازارها همچون خودرو، ارز و سکه سبب شده سازنده‌ها درباره عرضه آپارتمان‌های نوساز در محله‌های مصرفی دچار تردید شوند و این عرضه را به سال جدید موکول کنند. هرچند آنها به خوبی می‌دانند فرصت افزایش دمای معاملات در شب عید را باید مغتنم شمرد، چراکه ریزش دوباره معاملات از ابتدای سال جدید به مدت نامعلوم بسیار محتمل است و چشم‌انداز مثبتی از رونق در بازار مسکن وجود ندارد؛ اما با این حال تردید درباره آینده قیمتی مسکن ناشی از رشد بهای سکه و خودرو سبب شده سازنده‌ها و فروشندگانی که اخیرا به انتظار افزایش قیمت خود پایان داده بودند و حتی با اندکی تخفیف حاضر به معامله در بهمن ماه شدند، اکنون دوباره در عرضه فایل خود مردد شوند. این موضوع سبب کاهش عرضه آپارتمان نوساز مصرفی در بازار مسکن طی روزهای سپری شده از اسفند ماه شده است.

با این حال واسطه‌ها معتقدند با توجه به اینکه چند ماه قبل در دیگر بازارهای اقتصادی مطلوب سرمایه‌گذاران، رشد قیمت بیش از آنچه اکنون اتفاق افتاده، محقق شده و البته چندی بعد تعدیل شده بود، نوسان دوباره قیمت آن‌هم در سطوحی پایین‌تر از آنچه در تابستان و پاییز رخ داد، نباید روی قیمت کنونی مسکن اثرگذار باشد، چراکه بازار مسکن یک نوبت از این رشد قیمت در بازارهای اقتصادی اثر پذیرفته است. با وجود این اثر روانی افزایش قیمت‌ها به ویژه در بازار خودرو سبب شده عده‌ای از فروشنده‌ها دوباره به انتظار افزایش قیمت مسکن بنشینند و از عرضه بیم داشته باشند. با این حال باور واسطه‌ها که اتفاقا خودشان هم در صورت افزایش قیمت مسکن، سود بیشتری از واسطه‌گری در معاملات می‌برند، این است که قیمت‌های کنونی به سقف رسیده و اصلا جایی برای افزایش قیمت وجود ندارد.

 

07-02

توسط |2019-02-27T11:54:21-01:0027th فوریه, 2019|اخبار داخلی, اخبار روز|بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید