مسئولان پاسخگوی عدم کیفیت سازه‌ها در سیل اخیر باشند

نایب‌رئیس کمیسیون عمران مجلس دهم بابیان اینکه دستور برداشت دو میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی که معادل ریالی آن با توجه به نوسانات نرخ ارز حدود ۲۷۰۰۰ میلیارد تومان است از سوی رئیس‌جمهور صادرشده است. گفت: اگر این مبلغ کلان به‌طور صحیح به بخش خرید مصالح و تجهیزات زندگی سیل‌زدگان تعلق گیرد تورم‌زا نخواهد بود.
احسن علوی بابیان مطلب فوق به «صما» گفت: به‌طورکلی هر برداشت از ذخایر کشور نیازمند سلسله‌مراتب نظارت‌های دقیق است تا این مبالغ حیف‌ومیل نشود.وی بابیان اینکه در حال حاضر چاره‌ای به‌جز برداشت پول از صندوق توسعه ملی نداریم گفت: اگر این برداشت با مدیریت انجام نشود باعث ایجاد بحران جدید در اقتصاد کشور خواهد شود.

نماینده مردم سنندج و دیواندره در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در حال حاضر اعضای کمیسیون عمران مجلس نسبت به عملکرد سازمان مدیریت بحران در ساماندهی امور مرتبط به سیل به‌ویژه اسکان و خدمات‌رسانی به سیل‌زدگان انتقادهای شدیدی به دولت دارند. اگرچه باید قبول کنیم این انتقادها ناشی از عدم وجود مدیریت بحران در کشور است.

علوی بابیان اینکه کشور ایران جز کشورهای پرحادثه است. گفت: شایسته نیست کشور ما باوجوداین همه حوادث غیرمترقبه مانند سیل، زلزله و رانش، همچنان سر تیتر بی‌کفایتی در مدیریت بحران در رسانه‌های جهانی باشد.

وی گفت: دولت و مسئولان باید پاسخگوی عدم کیفیت سازه‌ها، پل و جاده‌های بی‌کیفیت باشند چراکه این سیل به‌خوبی نشان داد ما باوجود دانش و فن‌آوری‌ها در ساخت زیرساخت‌های مقاوم به حوادث غیرمترقبه موفق نیستیم.

نماینده مردم سنندج و دیواندره در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باید مسئولان پاسخ دهند چرا سازه‌های ما با گذر سیل از روی آن‌ها ریزش کرده و به تلی از نخاله‌های سازه‌ای مبدل می‌شود. این قصور نباید از زیر ذره‌بین‌های ناظران درو بماند.

وی گفت: حوادث اخیر سیل در استان‌های کشور نشان داد که ما برای مهار سیل، مدیریت واحد نداریم و هر نهاد و سازمان برنامه‌های خود را اجرایی می‌کند، این در حالی است که تمام دستگاه‌های امدادی، نظامی و حمایتی باید توسط یک‌نهاد واحد مدیریت شوند تا تلاش‌ها و اقدامات به نتیجه مطلوب برسد.

علوی در بخش دیگر سخنانش بابیان اینکه مجلس رضایت کافی از عملکرد دولت در مدیریت بحران نداشت گفت: در حال حاضر حوادث غیرمترقبه به دو بخش قبل و بعد از حادثه تقسیم‌شده است و دولت باید پاسخ گوی سهل‌انگاری خود در دو بخش فوق شود.

وی گفت: دولت باید پاسخ دهد چرا در مکان‌یابی زیرساخت‌ها قصور کرده و هیچی ارزشی به مهندسی ارزش نگذاشته است.

نایب‌رئیس کمیسیون عمران مجلس دهم درنهایت گفت: باید در خصوص مدیریت بحران تصمیمات عاجلی در کشور اتخاذ شود تا شاهد این اتفاق‌ها نباشیم.

توسط |2019-04-09T11:07:16+00:009th آوریل, 2019|اخبار داخلی, اخبار روز|بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید