مدول و ساختمان

مقدمه

مدول (module) در لغتنامه معانی گوناگونی دارد که از آن جمله سنجه حدود ، گنجایش ، نمونه ، پیمانه ، مقیاس مدل ، قسمتی از سفینه فضایی ، نقشه کوچک ، واحد اندازه گیری و یکان را می توان نام برد و تلفظ ماژول را هم برای آن استفاده می نمایند . یکی از تعریف های آن در لغتنامه کمبریج به شرح زیر میباشد :

یک یا چند قطعه دارای نظم که با ترکیبشان بتوان سیستمی دیگر را خلق کرد .

یکی از کاربردهای آن در دستگاههای برد الکترونیکی میباشد . در واقع یک قطعه نسبتاً فشرده است که جزئی از یک دستگاه بزرگتر باشد . و طراحی و ساخت ماژول ها ، به گونه ای است که به صورت جداگانه نصب شوند و جابجا و حتی به صورت جداگانه تحت سرویس و تعمیر قرار گیرند .

بردهای ماژول کنترل جهت کنترل سیستم های رباتیک و مگاترونیک در صنایع مختلف و ماشین آلات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند .

هماهنگی ابعادی در ساختمان

تنظیم ابعاد ساختمان به منظور تقلیل تنوع عددی و امکان قرار گرفتن آنها در کنار یکدیگر بدون اینکه نیازی به مناسب کردن قطعات ساختمان در محل کارگاه باشد را ” هماهنگی ابعادی ” می نامیم و این مهم زمانی حاصل می گردد که ابعاد قطعات و خود ساختمان ، مضرب و یا کسرهایی از یک اندازه توافق شده باشند و به این اندازه که پایه سنجش و طراحی و اجرای تمام ابعاد قرار میگیرد ” مدول پایه ” و یا پیمون گفته می شود .

مضرب ها و یا کسری های استخراج شده از مدول پایه را مدولهای کلان و یا خرد می نامند و گرایش عمومی کوچک بودن مدول جهت انعطاف پذیری طرح می باشد. و برعکس در تولید قطعات و اجزا ، تمایل به کاربرد مدول های بزرگ جهت کاهش تنوع و اقتصادی تر شدن می باشد . ضمناً مدول بعنوان الگوی مناسب در ساختمانها بکار گرفته می شود تا بدینوسیله زیبایی مورد نظر ایجاد گردد . نظام مدولار در ارتباط با صنعتی کردن فن ساخت ، حائز اهمیت ویژه است و فرایند ساخت صنعتی، بدون استاندارد کردن مصالح و ابعاد و قطعات ساختمانی امکان پذیر نخواهد بود و استاندارد کردن هم زمانی مفید است که هماهنگی ابعادی بکار گرفته شود . هماهنگی مدولار و هماهنگی ابعاد در ساختمان ، کیفیت عملیات ساخت را بهبود بخشیده و انجام عملیات را تسریع می نماید . در اکثر کشورهای جهان مدول پایه را به عنوان مدول ملی انتخاب کرده و بر اساس سیستم های اندازه گیری مورد استفاده در آن کشور ، این مدول از سیستم متریک و یا یارد تبعیت می نماید . در ایران نیز پیشنهاد گردیده که مدول ملی ۱۰ سانتیمتر و یا یک دسی متر باشد . هنوز این مدول ملی به تصویب ارگان های ذیربط نرسیده و مورد استفاده عمومی طراحان و مجریان و تولیدکنندگان مصالح ساختمانی قرار نگرفته است. متأسفانه هنوز در کشور ما تولید مصالح ساماندهی نشده و متأثر از اینکه خط تولید متعلق به کدام کشور باشد ، با مدول و اندازه های آن کشور تولید می گردند .

مدول و طراحی مدولار  

مدول در بسیاری از رشته ها اعم از طراحی صنعتی ، مدولاریستی در هنرهای زیبا ، هنرهای تجسمی ، نقاشی ، موسیقی، ریاضی و معماری و ….. کاربرد داشته و در هر کدام از آنها تعاریف مخصوص به خود را دارد . این تعریف در معماری به این منظور است که ما در شکل گیری یک حجم یا سطح ، از مدول هایی  به دفعات تکرار شونده
( مدول پایه ) به منظور ایجاد ترکیبی بزرگتر استفاده کنیم . در واقع هنگامی که از مدول صحبت می کنیم ، منظور همان اندازه است که در سیستم مدولار ، تنوع اندازه ها از ترکیب تعداد محدودی اندازه پایه به دست می آیند .

در معماری عواملی از قبیل ویژگی های اقلیمی ، فرهنگی ، ابعاد و اندازه های بدن انسان و چگونگی حرکت او در فضا ، اندازه های لوازم زندگی و …. در شکل گیری اندازه ها در سیستم مدولار و اصول و مبانی آن نقش مهمی دارد . که مجموع این عوامل با هدف تأمین آسایش برای انسان در نظر گرفته می شوند . علاوه بر آن یکی از مهمترین مزایای استفاده از سیستم مدولار ، صرفه جویی در وقت ، هزینه ، جابجایی و سرعت نصب آنها می باشد .

در یک سیستم مدولار هر طرحی به نظامی از استانداردها و اندازه ها متکی است .

در خصوص طراحی سیستم مدولار ، هماهنگی و همخوانی اندازه ها در طراحی و تولید آن بسیار با اهمیت است . سیستم مدولار از جمله ، متشکل از قطعات پیش ساخته است که در معماری بیشترین کاربرد را در اجرای صنعت ساختمان ، انبوه سازی و ساخت صنعتی دارد .

با انتخاب مدول مناسب ، طراحی و اجرای ساختمان به خصوص مسکن از منطق مناسب برخوردار می شود و تولید قطعات و اجزای ساختمانی ، از هماهنگی و نظم علمی تبعیت خواهند نمود .

با توجه به تنوع وسیع ابعاد برای تطبیق آنها با ابعاد منظم ، با حذف بعضی از اندازه ها و انطباق تعداد دیگری از آنها با یکدیگر می توان به یک طیف منطقی از اندازه های مدولار رسید ( ماژول )

گرایش به این نوع طراحی و اجرا که از اصول ساخت صنعتی و مکمل توسعه پلت فرم های ساختمانی می باشد . مزایای بیشماری را حاصل خواهد نمود که به ذکر تعدادی از آنها بسنده می نماییم .

  • امکان کنترل کیفیت ، قبل از نصب ماژول تولید شده در کارخانه مبدأ
  • دقت در تهیه نقشه ها و قطعات هم شکل و بهره گیری از دقت و نظم
  • جلوگیری از اتلاف مصالح و نیروی کار
  • افزایش سرعت اجرا و راندمان کار
  • امکان بهره گیری از نیروهای متخصص و متبحر در عملکرد خاص
  • ایجاد اشتغال دائم برای کارگران و تکنسین های ساختمانی
  • همخوانی تولیدات ساختمان در کارخانه و کارگاههای مختلف و امکان جایگزینی آنها با یکدیگر
  • افزایش دقت در نصب و اجرا
  • سهولت در تعمیرات و تغییرات بعدی
توسط |2019-02-24T09:58:14-01:0024th فوریه, 2019|اخبار انجمن, اخبار روز|بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید