زمستان، فصل شکار طمعکاران بازار مسکن/ دام سوداگران برای خریداران

بازیگران اصلی بازار مسکن در زمستان امسال سوداگران باتجربه هستند که می خواهند از آن خارج شوند و تازه واردهایی که به طمعِ عقب نماندن از قافلۀ سود یکسال گذشته به آب و آتش می زنند تا خرید خود را انجام دهند.با این حساب، دام بازار مسکن در حال پهن شدن است.

قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران که طی بهار ۹۲ تا بهار ۹۶ حول و حوش ۴ تا ۴٫۵ میلیون تومان بود، پس از بهار ۹۶ طی ۱۸ ماه، با رشدی تند، به حدود ۹٫۵ میلیون تومان در شرایط کنونی رسیده است.

نکته حائز اهمیت این است که فعالان بازار مسکن، همانطور که در زمستان ۹۵ رونق آتی این بازار را باور نمی کردند در زمستان ۹۷ نیز باور رکود چندساله برایشان سخت است. در هرصورت چه فعالین بازار مسکن باور کنند و چه باور نکنند، انرژی این بازار به سرعت در حال تخلیه است و هرچه به سال ۹۸ نزدیکتر شویم احتمال توقفِ افزایش قیمت مسکن، افزایش می یابد.

در واقع بازار مسکن طی یک و نیم سال گذشته با سرعت، مسیر را پیموده است(دوره رونق) و در حال ورود به فضا مه آلود است (گذار از رونق به رکود). در چنین فضایی، انتخاب مسیر دشوار و ضریب خطا افزایش می یابد. هرچند نمی توان زمان دقیقی برای پایان این مه، مشخص کرد، اما با توجه به حجم معاملات، نسبت قیمت به اجاره مسکن و تجربه ادوار قبلی می توان پیش بینی کرد به زودی مه، تمام و حرکتِ قیمتی بازار مسکن متوقف خواهد شد(دوره رکود).

در شرایط کنونی، سوداگران باتجربه بازار مسکن می خواهند با تحریک موج پایانی بازار، واحدهای خود را در حداکثر قیمتِ ممکن به فروش رسانند.

یکی از ادعاهای ایشان که به کرات شنیده می شود این است که مسکن های نوساز کنونی با مصالح ساختمانی ارزان قیمت ساخته شده اند و هنوز تورم مصالح ساختمانی به طور کامل تخلیه نشده است.

این سخن همانقدر خنده دار است که یک فروشنده خودرو چون سال گذشته خودرواش را ارزان خریده است الان هم آن را ارزان بفروشد. یا سازنده مسکنی که ۱۰ سال قبل مسکن ساخته است به قیمت آن زمان بفروشد.

بازیگران اصلی بازار مسکن تهران در زمستان سال جاری، از یکسو سوداگران باتجربه هستند که می خواهند از این بازار خارج شوند و در سوی دیگر تازه واردهایی که به طمعِ عقب نماندن از قافلۀ سود یکسال گذشته، به آب و آتش می زنند تا خرید خود را انجام دهند! با این حساب، دام بازار مسکن در حال پهن شدن توسط سوداگران برای طمعکارانِ تازه کار است.

خریدارانی که در زمستان سال جاری (اپیزود پایانی رونق)، وارد بازار مسکن می شوند نباید انتظار رشد محسوسی در این بازار طی سالهای پیشِ رو داشته باشند. ایشان درآینده، زمین و زمان را مقصر خواهند دانست در صورتیکه تقصیر، از طمعِ خودشان است.
زمستان امسال، فصلِ شکارِ طمع کاران در بازار مسکن تهران است.

منبع: تسنیم

توسط |2018-12-11T09:45:35-01:0011th دسامبر, 2018|اخبار روز, تحلیل بازار مسکن|بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید