رکود گسترده، رهاورد زمستان برای بازار مسکن

وضعیت بلاتکلیفی که بر اقتصاد کل کشور حاکم شده است، بر همه زمینه ها استیلا پیدا کرده و همه فعالان اقتصادی را که در مشاغل و حرفه های مختلف در امر تولید فعالیت می کنند، در یک حالت بلاتکلیفی قرار داده و امکان تصمیم گیری را از آنها سلب کرده است.

طی ماه های اخیر دو بازار سرمایه یعنی ارز و طلا در عین اینکه بسیار فعال بوده اند، نوسانات بسیار شدیدی را به خود دیده اند که در این نوسانات، قیمت ها در آنها جهش و تنزل یافته است.

بلاتکلیفی سازندگان در بازار ساخت و ساز

با این حال بخش های تولیدی متفاوت از بازار سرمایه است و در این بین بازار ساخت و ساز مسکن به عنوان یکی از فعالیت های تولیدی که آیتم های زیادی در تسهیل فرآیند تولید آنها دخیل هستند، تحت تاثیر نوسانات اقتصادی به شرایط پیچیده ای دچار شده اند.

فعالان ساختمانی با بیان اینکه پروسه احداث یک ساختمان بسته به حجم آن حداقل ۱۸ ماه زمان می برد، می گویند: برای ساخت یک ساختمان بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ نوع مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد و با توجه به این تنوع بالا، قیمت ها نیز افزایش می یابد. از همین رو سازندگان مسکن اکنون در یک حالت بلاتکلیفی قرار گرفته اند که فعالیت در حرفه ساخت و ساز را ادامه دهند یا از این حرفه کناره گیری کنند.

اما مسئله این است که این افراد حتی اگر بخواهند در حرفه ساخت و ساز به کار خود ادامه دهند، برای آنها این ابهام وجود دارد که چگونه محصول تولیدی خود را به بازار عرضه کنند و آیا بازار مسکن قابلیت پذیرش واحدهای ساخته شده با قیمت های جهش یافته را خواهد داشت؟

رکود مسکن عمیق تر می شود

بر این اساس در شرایط کنونی که این مباحث مطرح است، ساده ترین انتظاری که از بازار مسکن و ساخت و ساز می رود، حاکم شدن رکود بر این بازار است. رکودی که در روزهای اخیر در بازار مسکن شروع شده و حتی شواهد حاکی از آن است که به سمت و سوی عمیق تر شدن و شدت گرفتن پیش می رود.

شواهد موجود نشان می دهد که در حال حاضر فروشندگان با توجه به رشد قیمت ها از فروش واحدهای خود دست نگه داشته اند و آمادگی فروش املاک خود را ندارند. متقابلا متقاضیان خرید نیز از آنجایی که انتظار افت قیمت ها را دارند، فعلا از خرید مسکن منصرف شده اند.

البته نباید این مسئله را نادیده گرفت که در حال حاضر بسیاری از اقشار متوسط و ضعیف جامعه و نیز زوج های جوان به ویژه در کلانشهرها از توان خرید مسکن برخوردار نیستند و تا پیش از گران شدن مسکن اگر امیدوار بودند که می توانند با اندوخته مالی خود صاحب مسکن شوند، اما حالا دیگر به دلیل کاهش ارزش پول ملی و جهش قیمت مسکن، از این امکان برخوردار نیستند.

در چنین وضعیتی بدیهی است که یک حالت بلاتکلیفی بر بازار حکفرما شود و در حالی که نشانه های رکود در بخش مسکن آشکار شده، طبیعی است که به مرور این رکود گسترده تر خواهد شد. پیش بینی کارشناسان مسکن از وضعیت بازار مسکن در فصل زمستان نیز تداوم رکود و پیش روندگی آن است.

وام مسکن، تهدیدی برای آینده بانک‌ها و بازار مسکن

در این بین یکی از راهکارهایی که برای تعادل بخشیدن به بازار مسکن از سوی مسئولان و کارشناسان مطرح می شود، افزایش تسهیلات بانکی به عنوان گزینه ای است که بتواند با افزایش توان خرید متقاضیان، تحرکی را در بخش مسکن ایجاد کند.

اما موضوع این است که برگرداندن اقساط سنگین این تسهیلات به بانک ها از سوی طبقات متوسط یعنی دهک های ۵، ۶، ۷ و ۸ جامعه با توجه به کاهش اشتغال و کاهش درآمدهای خانواده ها، خارج از توان مالی آنها است. به عنوان مثال، درصورت ارائه یک وام ۲۰۰ میلیونی به یک خانواده با نرخ سود ۱۸ درصدی، رقمی حدود ۱۶۰ میلیون تومان سود بانکی به اصل این وام افزوده می شود و صرفنظر از اینکه سود این تسهیلات بسیار بالا است، متقاضیان قشر متوسط که اغلب جزو کارمندان هستند، از عهده پرداخت اقساط چند میلیون تومانی این تسهیلات در ماه بر نمی آیند.

به گزارش «صما» در چنین شرایطی که قدرت خرید اقشار نیازمند به مسکن بسیار پایین است، افزایش این قدرت خرید آن هم صرفا به وسیله تسهیلات بانکی، اقدامی است که بازگشت آن به سمت بانک ها دشوار خواهد بود.

کارشنسان اقتصادی در این راستا هشدار می دهند: در صورتی که این اتفاق بیفتد، می توان پیش بینی کرد که در سال های آینده، بدهکاران بانکی که برای خرید مسکن اقدام به دریافت وام کرده اند، از بازپرداخت این وام ها بازبمانند و توان بازپرداخت آنها را نداشته باشند. درنهایت افت شدیدتری در وضعیت بانک ها و وضعیت بخش مسکن رخ خواهد داد و این اتفاق، مشابه جریانی است که در سال ۲۰۰۸ میلادی در آمریکا و بسیاری از نقاط دیگر جهان، البته با شدت کمتری اتفاق افتاد.

بنابراین فعالان اقتصادی، ارائه بی حساب و کتاب و نسنجیده تسهیلات مسکن را به متقاضیان یک تهدید برای این بخش به حساب می آورند و بر این باورند که باید آینده نگری در این زمینه اعمال شود. مگر اینکه یک تحول اقتصادی عمیقی در کشور به وجود بیاید و تولید، درآمد و توزیع ثروت به صورت متعادل انجام پذیرد. تنها در این صورت است که جامعه می تواند از حالت فقر کلی که امروز به آن دچار شده، خارج شود.

منبع: صما

توسط |2018-12-20T07:20:52-01:0020th دسامبر, 2018|اخبار روز, تحلیل بازار مسکن|بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید