رکود تورمی عمیق در حوزه مسکن

براساس آخرین آمار منتشر شده از سوی دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی تعداد معاملات مسکن در شهریور ماه نسبت به مرداد ماه ۱۹.۶ درصد کاهش، ضمن اینکه شاخص نسبت به شهریور سال گذشته با اُفت ۳۳.۱۰ درصدی روبرو شده است.

براساس آمار منتشر شده از سوی دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهر سازی در شهریور ماه سال جاری ۱۰ هزار و ۵۳۷ فقره معامله به امضا رسید که نسبت به مرداد ماه سال جاری با ۱۳ هزار و ۱۲۰ فقره معامله، کاهش حدود ۲ هزار و ۴۰۰ فقره‌ای داشته است.

به علاوه تعداد معاملات مسکن در شهریور ماه نسبت به مرداد ماه ۱۹.۶ درصد کاهش، ضمن اینکه شاخص نسبت به شهریور سال گذشته با اُفت ۳۳.۱۰ درصدی روبرو شده است.

این در حالی است که متوسط هر متر مربع واحد مسکونی در شهریور ماه در تهران ۸ میلیون و ۱۲۲ هزار و ۴۰۰ تومان ارزیابی شده که نسبت به ماه گذشته ۶۰۰ هزار تومان در هر متر مربع افزایش داشته، این شاخص در شهریور سال گذشته ۴ میلیون و ۶۸۴ هزار تومان در هر متر بوده که نشان از افزایش تشدید قیمت مسکن در ماه مذکور نسبت به زمان مشابه در سال گذشته دارد.

همچنین قیمت هر متر مربع در شهریور امسال نسبت به مرداد سال جاری ۹.۳ درصد و نسبت به شهریور سال ذشته ۷۳.۳۹ دصد رشد را نشان می‌دهد.

نکته قابل توجه اینجاست که گرانترین منطقه در تهران در ماه فوق منطقه یک با متوسط متری ۱۷ میلیون و ۷۷۱ هزار تومان و ارزانترین منطقه پایتخت منطقه ۱۸ با میانگین متری ۳ میلیون و ۴۷۰ هزار تومان تعیین شده است.

سایر مناطق پایتخت شامل منطقه ۲ با میانگین هر متر ۱۲ میلیون و ۷۷۳ هزار تومان، منطقه ۳ با میانگین متری ۱۴ میلیون و ۶۳۹ هزار، منطقه ۵ با متوسط متری ۱۰ میلیون و ۲۷۰ هزار و منطقه ۶ با میانگین متری ۱۰ میلیون و ۷۱۰ هزار تومان محاسبه شده است.

البته مناطق ۱۶، ۱۷، ۱۸، ۱۹، ۲۰ نیز با متوسط هر متر مربع واحد مسکونی زیر ۴ میلیون تومان ارزانترین مناطق تهران محسوب می‌شود و مناطق ۴، ۷، ۸، ۱۳، ۲۲ با میانگین بین ۷ تا ۸ میلیون تومان در هر متر مربع واحد مسکونی و مناطق ۹، ۱۰، ۱۱، ۱۴ و ۲۴ با میانگین بین ۵ تا ۶ میلیون تومان جر مناطق میان قیمت در جدول محاسبات نرخ مسکن به شمار می‌آیند.

منبع: میزان

توسط |2018-09-29T07:58:46+00:0029th سپتامبر, 2018|تحلیل بازار مسکن|بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید