تمهیدات ویژه سازمان ملی زمین برای مقابله با زمین خواری در نوروز

فرمانده یگان حفاظت از اراضی دولتی از تمهیدات ویژه سازمان ملی زمین و مسکن برای مقابله با زمین خواری در ایام نوروز ۹۸ خبر داد و گفت: در ایام نوروزی و با هماهنگی پلیس پیشگیری ناجا و مراجع قضایی از حقوق دولت در مبارزه با زمین خواری صیانت خواهد کرد.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم  سرهنگ علی عباس نژاد با اشاره به نزدیکی ایام نوروز و افزایش احتمال تصرفات و تخریب و تعرض به اموال ملی و دولتی اظهار کرد: همانطور که در نامه وزیر راه و شهرسازی به دادستان کل کشور و دبیر شورای‌عالی حفظ حقوق بیت‌المال در اراضی و منابع طبیعی بر لزوم انجام اقدامات پیشگیرانه در خصوص تصرفات اراضی ملی و دولتی در ایام نوروز اشاره شده بود، این یگان اقدام به تدوین شیوه نامه نوروزی نمود که بر اساس آن پرسنل یگان حفاظت به صورت شبانه روزی در ایام نوروز آماده صیانت از اراضی و پیشگیری از تعرضات هستند و در صورت لزوم با متصرفان غیرقانونی اراضی دولتی برخورد خواهند کرد.

وی افزود: فرماندهان یگان حفاظت ادارات کل راه و شهرسازی استانها با برگزاری جلسات متعدد با پلیس پیشگیری استان و دادستان ها هماهنگی های لازم را در خصوص اجرای ماموریت صیانت از اراضی در ایام نوروز به عمل آورده اند.

وی با تاکید بر اینکه فعالیت های یگان حفاظت در بحث حراست از اراضی و انفال به صورت شبانه روزی است گفت: امیدواریم در طول تعطیلات سال پیش رو نیز مثل سال گذشته کمترین تعرض و تصرف را به اراضی دولتی داشته باشیم.

وی در خصوص اجرای احکام قطعی صادره از دستگاه قضایی توسط یگان حفاظت در سال ۹۷ گفت: به طور کل در طول سال جاری ۶۵۷ مورد حکم قطعی اجرا کردیم که از این تعداد ۲۹۶ مورد خلع ید، ۲۷۸ مورد قلع و قمع و ۸۳ مورد تخلیه بوده و در این راستا در مجموع موفق به آزاد سازی ۹۸۲ هکتار زمین دولتی به ارزش ۱۳۶۴ میلیارد تومان شدیم.

فرمانده یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن در بحث رفع تعرضات گفت: با بلوک بندی در سطح کشور و با گشت زنی هدفمند در سال جاری ۲۹۵۸ مورد تعرض به اراضی ملی مشاهده شد که با توجه به اختیارات قانونی به عنوان ضابط قضایی ۲۸۹۱ مورد رفع تصرف فوری انجام شده که این امر بدون تحمیل کار اضافه به سازمان و بدون تشکیل پرونده در دستگاه قضایی موجب رفع تصرف ۱۱۷۰ هکتار اراضی دولتی در سال ۹۷ شد، ۶۷ مورد تعرض باقیمانده نیز جهت تشکیل پرونده به دستگاه قضا ارجاع داده شده که پس از صدور حکم قطعی به بیت المال بازگردانده خواهد شد.

سرهنگ عباس نژاد گفت: یگان حفاظت اداره کل راه و شهرسازی تهران با بیشترین مساحت اراضی رفع تعرض شده در سال ۹۷ موفق به آزادسازی یک میلیون و ۸۹ هزار و ۶۹۹ متر مربع با ارزش تقریبی ۲۹۰ میلیارد تومان شد و یگان حفاظت اداره کل راه و شهرسازی ایرانشهر با ۷۹۹ مورد رفع تعرض فوری بیشترین موارد رفع تعرضات در سطح کشور را داشته است.

وی یادآور شد: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته ایجاد سامانه اطلاعات مردمی یگان در دستور کار قرار دارد با این وجود در سال جاری ۲۸۱۴ مورد گزارش مردمی تعرضات و تصرفات به یگان های سراسر کشور ارسال شده که این نشان از عملکرد مثبت ما در میان مردم و تعامل با ایشان را دارد.

توسط |2019-03-13T13:36:21-01:0013th مارس, 2019|اخبار داخلی, اخبار روز|بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید