تحلیل اختصاصی تحولات بازار مسکن مناطق ۲۲ گانه پایتخت

منطقه یک تهران با ۱۰۵ درصد، پیشتاز افزایش قیمت­ مسکن

 

بر اساس اطلاعات منتشر شده از جانب بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، تعداد معاملات انجام شده آپارتمان­های مسکونی شهر تهران در آذر ۱۳۹۷ بالغ بر«۶ هزار و ۸۱۴» واحد بوده است و این رقم نسبت به رقم «۱۷ هزار و ۷۷۶» واحدی آذر سال ۱۳۹۶، ۶۱٫۷ درصد کاهش نشان می­دهد.

در حالی تعداد معاملات واحدهای مسکونی شهر تهران در آذر ۱۳۹۷ در مقایسه با تعداد معاملات آذر ۱۳۹۶، حدود ۶۲ درصد کاهش یافته است که میانگین قیمت هر متر مربع مسکن، بالغ بر ۹۱٫۲ درصد افزایش پیدا کرده است.

در معاملات ملکی انجام شده شهر تهران، میانگین قیمت هر متر مربع مسکن در آذر ۱۳۹۷ رقمی در حد ۹ میلیون و ۵۵۴ هزار تومان بوده است. در مقابل، قیمت هر متر مربع مسکن در آذر ۱۳۹۶ در حد ۴ میلیون و ۹۸۲ هزار تومان بوده است.

علاوه بر این موارد، اطلاعات بانک مرکزی نشان می­دهد که متوسط قیمت هر متر مربع مسکن در آبان ۱۳۹۷، در حد ۹ میلیون و ۱۷۹ هزار تومان بوده است و همان طور که در بالا به آن اشاره شد قیمت هر متر مربع مسکن در آذر ۱۳۹۷ به ۹ میلیون و ۵۵۴ هزار تومان افزایش یافته است.

بر این مبنا، میانگین قیمت هر متر مربع مسکن در شهر تهران و در آذر ماه ۱۳۹۷ نسبت به ماه قبل آن یعنی آبان ۱۳۹۷، رقمی در حد ۳۷۵ هزار تومان افزایش نشان می­دهد. از این رو، در مدت یک ماه، مقدار افزایش برای هر متر مربع مسکن ۳۷۵ هزار تومان یا به تعبیر دیگر۴ درصد افزایش بوده است.

 

*منطقه یک تهران با متری ۲۲ میلیون تومان در صدر

اطلاعات انتشار یافته بانک مرکزی نشان می­دهد که در آذر ۱۳۹۷ بالاترین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در معاملات انجام شده شهر تهران، مربوط به منطقه یک شهرداری تهران و با رقم هر متر مربع ۲۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است.

در رتبه دوم قیمت منطقه ۳ شهرداری تهران قرار دارد و هر متر مربع مسکن در این منطقه، کمتر از ۲۰ میلیون تومان و بیش از ۱۵ میلیون تومان است. رتبه سوم بالاترین قیمت هر متر مربع، مربوط به منطقه ۲ شهرداری تهران است و قیمت آن در محدوده بین ۱۵ میلیون تومان و ۱۰ میلیون تومان است.

کمترین قیمت هر متر مربع مسکن در معاملات آذر ۱۳۹۷ مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، مربوط به منطقه ۱۸ شهرداری است و رقم آن در حد ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است. بالاتر از آن منطقه ۱۹ است و این منطقه در رتبه ۲۱ از لحاظ قیمتی قرار دارد و منطقه ۲۰ شهرداری رتبه ۲۰ را کسب کرده است.

*۱۰۵ درصد افزایش قیمت مسکن منطقه ۳ شهرداری تهران

منطقه ۳ شهرداری تهران که قیمت هر متر مربع آن در معاملات آذر ۱۳۹۷ به ۲۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسیده است، نسبت به آذر سال ۱۳۹۶، بالغ بر ۱۰۵ درصد افزایش قیمت داشته است.

میزان افزایش هر متر مربع منطقه ۱۸ شهرداری تهران در آذر ۱۳۹۷ نسبت به آذر ۱۳۹۶، بالغ بر ۷۵ درصد بوده است.

 

*آمار ۹ ماهه اول سال ۱۳۹۷

در شهر تهران، تعداد معاملات انجام شده در ۹ ماهه نخست سال ۱۳۹۷ بالغ بر ۹۷ هزار و ۹۲۰ واحد مسکونی بوده است.

این در حالی است که در ۹ ماهه نخست سال ۱۳۹۶، تعداد معاملات به ۱۳۱ هزار و ۵۳۷ واحد مسکونی رسیده بود. بر این اساس تعداد معاملات ۹ ماهه اول سال ۱۳۹۷ نسبت به ۹ ماهه اول سال ۱۳۹۶، حدود ۲۶ درصد کاهش یافته است.

از نظر قیمتی نیز، میانگین قیمت هر متر مربع مسکن در معاملات انجام شده در ۹ ماهه اول سال ۱۳۹۷، رقمی در حد ۷ میلیون و ۵۳۶ هزار تومان بوده است. این در حالی است که میانگین قیمت هر متر مربع در ۹ ماهه اول سال ۱۳۹۶، فقط ۴ میلیون و ۵۹۷ هزار تومان بوده است.

بر اساس این آمار، میانگین قیمت هر متر مربع مسکن در معاملات تهران در ۹ ماهه اول سال ۱۳۹۷ نسبت به ۹ ماهه اول سال ۱۳۹۶، ۶۴ درصد افزایش یافته است.

 

*بیش­ترین معاملات بر اساس متراژ

بر اساس اطلاعات منتشر شده، واحدهای مسکونی معامله شده با متراژ ۵۰ تا ۶۰ متر مربع سطح زیربنا، بیش از متراژهای دیگر رونق داشته است و سهم چنین واحدهایی از کل معاملات بالغ بر ۱۴٫۸ درصد بوده است.

در رتبه دوم، واحدهای با متراژ ۶۰ تا ۷۰ متر قرار دارد و سهم این واحدها در کل معاملات ۱۴٫۵ درصد اعلام شده است. در رتبه سوم نیز واحدهای ۷۰ تا ۸۰ متری قرار دارند و سهمی ۱۲٫۳ درصدی در کل معملات را به خود اختصاص داده­اند.

کمترین سهم از معاملات مسکن به واحدهای ۱۹۰ تا ۲۰۰ متر و همچنین کمتر از ۳۰ متر اختصاص دارد و رقم هر دوی این نوع واحدها فقط ۴ دهم درصد از کل معاملات بوده است.

 

*رتبه­بندی قیمت واحدهای مسکونی

اطلاعات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نشان می­دهد واحدهای مسکونی بین ۳۰۰ تا ۴۵۰ میلیون تومان، سهم بیشتری از جنبه ارش واحد مسکونی داشته­اند. واحدهای مسکونی با قیمت کل ۱۵۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان در رتبه دوم قرار دارند و سهمی ۱۶٫۶ درصدی در کل معاملات به خود اختصاص داده­اند.

در رتبه سوم معاملات از نظر ارزش هر واحد مسکونی، واحدهای با قیمت ۴۵۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان قرار دارند و در معاملات آذر ۱۳۹۷، سهمی ۱۰٫۹ درصدی به خود اختصاص داده­اند.

معاملات واحدهای مسکونی با قیمت کمتر از ۱۵۰ میلیون تومان نیز، سهم ۲٫۶ درصدی از کل معاملات آذر ۱۳۹۷ را کسب کرده­اند.

افزون بر این موارد، معاملات واحدهای با قیمت ۶۰۰ تا ۷۵۰ میلیون در رتبه چهارم از نظر توزیع فراوانی در معاملات را به خود اختصاص داده­اند و رقم آن ۱۰٫۴ درصد از کل معاملات است.

معاملات واحدهای با ارزش ۷۵۰ تا ۹۰۰ میلیون تومان با ۷٫۳ درصد و واحدهای با ۹۰۰ میلیون تا یک میلیارد و ۵۰ میلیون با ۵٫۵ درصد، به ترتیب در رتبه­های ۵ و ۶ از نظر توزیع فراوانی (بر حسب ارزش کل ساختمان) قرار گرفته­اند.

*****

سایت انجمن تولیدکنندگان و فن­آوران صنعتی ساختمان در راستای اهداف راهبردی این انجمن فعالیت می­کند و تلاش دارد مطالب و تحلیل­های به روز و مفید در حوزه صنعتی­سازی ساختمان را تهیه و ارائه کند. تقاضای ما این است رسانه­هایی که از مطالب و تحلیل­های اختصاصی این انجمن استفاده کرده و بازنشر می­دهند، به منبع و مأخذ این مطالب اشاره کنند.

 

توسط |2019-02-05T11:08:58-01:005th فوریه, 2019|تحلیل بازار مسکن|بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید