افزایش ۲۰درصدی ثبت قراردادهای مجری ذی‌صلاح در تهران

عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران از افزایش ۲۰ درصدی قراردادهای مجری ذی صلاح در سازمان نظام مهندسی تهران خبر داد و در عین حال اظهار کرد: تعرفه خدمات مهندسی سال ۹۸ فعلا افزایش نداشته است.
بیژن خطیبی در گفت وگو با خبرنگار «صما» ضمن بیان مطلب فوق اظهار داشت: سال گذشته نظام مهندسی ساختمان استان تهران به تمامی مهندسان ناظر، الزامی شدن بکارگیری مجری ذی صلاح را در پروژه ها ابلاغ کرد به طوری که چنانچه مهندس ناظری زیر بار اجرای نظارت پروژه هایی که فاقد مجری ذی صلاح است برود،این مساله برای اوتخلف انتظامی محسوب می شود و می‌بایست در شورای انتظامی پاسخگوی تخلف خود باشد.

عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران ادامه داد: در همین حال مقرر شده است که تمامی ساختمان‌های ساخته شده با هر متراژی مشمول بکارگیری مجری ذی صلاح شوند.

خطیبی گفت: این مساله سبب شده است که بکارگیری مجری ذی صلاح طی دو الی سه ماهه اخیربا رشد بین ۱۵ الی ۲۰درصدی مواجه شود که این آمار،بسیار امیدوارکننده است و به دنبال آن هستیم که با افزایش این آمار،تمامی ساختمانها دارای مجری ذی صلاح شوند.

عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران همچنین با یادآوری این موضوع که همراهی و تعامل دستگاه های ذی ربط نظیر وزارت راه و شهرسازی و شهرداری نقش بسیارمساعدی در الزامی شدن مجری ذی صلاح در ساختمانها دارد گفت: بر اساس قانون نظام مهندسی،اساسا تمامی ساختمان‌ها باید مشمول مجری ذی صلاح شوند و هیچ استثنایی در این زمینه وجود ندارد.

وی با یادآوری این موضوع که در حال حاضر شورای شهر تهران به دلیل حضور افراد متخصص در ترکیب آن تعامل خوبی با نظام مهندسی در این زمینه دارد و شهردار تهران نیز نظر مثبتی در اجرای قانون نظام مهندسی ساختمان دارد گفت: البته وزارت راه و شهرسازی نیز می بایست همکاری بیشتری با نظام مهندسی داشته باشد و به عنوان مثال اعزام بازرسان وزارت راه و شهرسازی از جمله مواردی است که می بایست اجرایی شود.

عضوهیات مدیره نظام مهندسی ساختمان استان تهران در عین حال درباره برخی از اظهار نظرها مبنی بر اینکه بکارگیری مجری ذی صلاح سبب افزایش هزینه های ساخت وساز می‌شود گفت: نمی‌توان منکر این مساله شد که بکارگیری مجری ذی‌صلاح با افزایش هزینه ها همراه باشد اما این هزینه در واقع به نوعی سرمایه گذاری است چرا که به موازات افزایش هزینه ها در عوض شاهد افزایش ایمنی ساختمان‌ها و نیز افزایش عمر مفید ساختمان‌ها و ایجاد رفاه برای بهره برداران ساختمانی خواهیم بود.

وی با بیان اینکه باید ساز و کاری فراهم شود که اساسا ساختمان‌ها توسط افراد دارای تخصص ساخته شود گفت: بدون شک بین ساختمانی که توسط مشاغل غیرمرتبط نظیرپزشک و… تا ساختمانی که توسط مهندس متخصص و مجری ذی صلاح ساخته شود تفاوت اساسی وجود دارد و امیدواریم که این قانون به صورت سراسری اجرایی شود و ساخت وساز توسط متخصصان اجرایی شود.

خطیبی در ادامه اظهارات خود همچنین به بیان توضیحاتی درباره ارجاع نظارت کار پرداخت و گفت: سیستم ارجاع نظارت کار در استان تهران به روال قبل اجرایی می شود و همچنین تعرفه خدمات مهندسی سال ۹۸ هنوز افزایش نداشته است و ملاک محاسبه حق الزحمه مهندسان کماکان همان تعرفه سال ۹۷است.این در حالی است که با توجه به حجم تورمی که براقتصاد کشور حاکم است می‌بایست تعرفه مهندسان در سال ۹۸ هر چه سریع تر تعیین تکلیف شود.

توسط |2019-04-09T11:16:20+00:009th آوریل, 2019|اخبار داخلی, اخبار روز|بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید