ارز یا مسکن؛ کدام برای سرمایه گذاری جذاب‌تر است؟

در حالی دولت مجددا بحث افزایش تسهیلات مسکن را برای افزایش قدرت خرید مسکن مطرح کرده است که در اجرای سیاست های قبلی افزایش این تسهیلات عملکرد موفقی نداشته است و دلیل عمده آن این بود که متقاضیان از توان مالی کافی برای بازپرداخت اقساط این تسهیلات برخوردار نبودند.

در حال حاضر نیز در پی افزایش ناگهانی اخیر قیمت ها در بازار مسکن و مصالح ساختمانی، به جایی رسیده ایم که دیگر این میزان تسهیلات جوابگوی خرید مسکن نیست و بسیاری از متقاضیانی که از سال گذشته در صف انتظار دریافت وام مسکن برای خرید بودند، امکان خرید واحد موردنظر خود را ندارند.

در چنین شرایطی زمزمه های افزایش تسهیلات مسکن در حالی به گوش می رسد که به باور صاحب نظران، افزایش این تسهیلات نه تنها باز هم نمی تواند در بالابردن توان خرید متقاضیان نقش موثری ایفا کند، بلکه براساس تجارب قبلی، خود به یک عامل محرک درجهت گرانی بیشتر مسکن تبدیل می شود.

افزایش تسهیلات، زمینه ساز سوداگری مسکن

در همین رابطه یک کارشناس اقتصاد مسکن معتقد است: اگر همه این موارد را به عنوان یک مولفه درنظر بگیریم، به یک کلیدواژه می رسیم که طبق آن باید بتوانیم ۷۰ درصد از قیمت مسکن را در کشور به صورت تسهیلات پرداخت کنیم. اما به دو دلیل این امکان وجود ندارد.

بابک حاجیان در گفت و گو با «صما» در این خصوص تشریح کرد: اول اینکه منابع کافی را برای این منظور در اختیار نداریم و دوم اینکه این تزریق نقدینگی، منجر به ایجاد تقاضای کاذب در بازار مسکن می شود که خود زمینه ساز بروز سوداگری در بازار مسکن است.

دلار، بازیگر اصلی بازار مسکن

وی ادامه داد: با علم به این موارد در شش ماهه دوم سال که در پیش رو داریم، شاهد حداقل نقل و انتقالات ملک با توجه به افزایش اخیر قیمت ها خواهیم بود و در نیمه دوم سال ۹۷ خرد جمعی معتقد به رکود تورمی در بخش مسکن است. چراکه قیمت مسکن بالاست و از سوی دیگر نقدینگی برای خرید وجود ندارد؛ به استثنای واحدهای کمتر از ۷۵ متر که ممکن است متقاضیان با دریافت تسهیلات مسکن اقدام به خرید این واحدها کنند.

حاجیان همچنین درخصوص میزان اثرگذاری افزایش تسهیلات مسکن افزود: حتی اگر دولت اقدام به افزایش تسهیلات مسکن بکند، رونق خاصی را در این بازار ایجاد نمی کند، چرا که این تسهیلات، درصد قابل توجهی از قیمت مسکن را شامل نمی شود.

این اقتصاددان درباره احتمال افزایش مجدد قیمت ها در بازار مسکن گفت: به هر حال بازیگر اصلی در این عرصه دلار است. چرا که بخش مسکن به شدت از سیاست های مالی و پولی کشور تاثیر می گیرد. بنابراین وضعیت نرخ ارز و دلار و سیاست های بین المللی تاثیر بسیار مهمی در این بخش ها به دنبال دارد.

حرکت لاک پشتی معامله واحدهای متراژبالا

حاجیان در ادامه تاکید کرد: از دیگر سو باید بپذیریم که امروز با توجه به افزایش شدید قیمت ها، جذابیت ها بیشتر به سمت بازار سکه و طلا رفته و از همین رو وقتی این موارد را در کنار هم قرار می دهیم، به این نتیجه می رسیم که در بخش واحدهای زیر ۷۵ متر باز هم امکان خریدوفروش وجود دارد، اما معامله واحدهای بالاتر از ۷۵ متر، با حرکت لاک پشتی ناشی از تورم رکودی خود جلو می رود.

وی افزود: ضمن اینکه تسهیلات مسکن هم قدرت خریدار را چندان بالا نخواهد برد، چرا که با توجه به گرانی مسکن در شرایط کنونی، وام هایی که بانک ها ارائه می کنند، نقش تعیین کننده ای متناسب با پوشش قیمت واحدها ایفا نمی کند.

معاملاتی از جنس تبدیل به احسن خانه ها

در همین حال استاد اقتصاد دانشگاه تهران در این زمینه با اعتقاد به اینکه افزایش هزینه ساخت منجر به افزایش قیمت مسکن در کشور شده است، در پیش بینی خود از وضعیت بازار مسکن در نیمه دوم سال جاری گفت: ما مجددا شاهد رکود مسکن با قیمت بالاتر و به عبارتی رکود تورمی خواهیم بود.

آلبرت بغزیان در گفت و گو با «صما» با بیان اینکه به طور طبیعی افزایش قیمت ساخت منجر به افزایش قیمت تمام شده مسکن می شود، افزود: در حال حاضر قیمت تمامی مصالح و اقلام ساختمانی دوبرابر شده است که خود موجب گرانی مسکن می شود و درواقع شوک هزینه ای به بازار وارد می شود. با این حال بازار مسکن کشش پذیری لازم برای قبول این افزایش قیمت مسکن را ندارد. چرا که متقاضیان قدرت خرید ندارند.

وی ادامه داد: در عین حال، میزان وام مسکن متناسب با قیمت مسکن نیست و علاوه بر آن، مردم قدرت مالی برای بازپرداخت این وام ها را ندارند و افراد کم درآمد از عهده بازپرداخت آنها بر نمی آیند. با این حساب بیشتر شاهد معاملاتی از جنس تبدیل به احسن واحدهای مسکونی در ادامه سال جاری خواهیم بود.

جذابیت سرمایه گذاری در بازار ارز و مسکن

این کارشناس اقتصادی درخصوص مقایسه میزان جذابیت سرمایه گذاری در بازار ارز و مسکن ، به نبود قدرت خرید در بین مردم اشاره کرد و گفت: فرضا یک فرد با سرمایه محدود می تواند دلار خریداری کند، اما نمی تواند چند متر از یک واحد را با همین سرمایه خریداری کند و حداقل به سرمایه چند صد میلیونی برای خرید مسکن نیاز دارد و با سرمایه های خرد نمی تواند مسکن خریداری کند.

بغزیان با تاکید بر اینکه نباید به تناسب رشد قیمت دلار و چند برابر شدن ارزش آن، انتظار داشته باشیم که قیمت مسکن نیز چند برابر شود، یادآور شد: شخصی که در بازار مسکن سرمایه گذاری می کند، در بلند مدت برنده است،اما در کوتاه مدت بهترین بازار برای سرمایه گذاری ، بخش ارز خواهدبود.

وی در پاسخ به افرادی که رشد قیمت مسکن را به رشد نرخ ارز ربط می دهند، گفت: نباید این دو را به هم متصل کنیم و تصور کنیم که اگر قیمت دلار بالا می رود، قیمت مسکن هم متعاقبا به همان میزان باید بالا برود.

سه دلیل گران شدن مسکن

استاد اقتصاد دانشگاه تهران درخصوص دلایل گران شدن مسکن در ماه های اخیر تاکید کرد: این افزایش قیمت در بازار مسکن به چند دلیل از جمله بالارفتن هزینه ساخت؛ افزایش قیمت زمین به دلیل سوداگری و نیز سهم خواهی افراد از این بازار اتفاق افتاده است.

وی ادامه داد: به طوری که تمامی عوامل فعال در بخش های اقتصادی به دنبال سهم خواهی خود از گرانی قیمت ها هستند و در این بین تنها حقوق کارگران است که طبق قانون وزارت کار ثابت مانده است.

منبع: صما

توسط |2018-10-07T09:17:26+00:007th اکتبر, 2018|اخبار روز, تحلیل بازار مسکن|بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید